اعضای مجمع نمایندگان گیلان در اتاق بازرگانی مطرح کردند

تشکیل کمیته ویژه برای رفع موانع صادرات و تجارت

اعضای مجمع نمایندگان گیلان با حضور در اتاق بازرگانی ضمن شنیدن مشکلات و موانع صادرات و تجارت از مدیران اقتصادی مرتبط با تجارت و صادرات، به نگاه مشترک فی‌مابین اعضای مجمع نمایندگان با یکدیگر بر رفع مشکلات صادرکنندگان و فعالان اقتصادی تأکید کردند.

تشکیل کمیته ویژه برای رفع موانع صادرات و تجارت

گیلان خبر: رئیس مجمع نمایندگان گیلان صبح امروز در نشست مشترک فعالان اقتصادی گیلان با اعضای مجمع نمایندگان گیلان با اشاره به پتانسیل‌های موجود گیلان در تجارت اظهار کرد: یک سری از مشکلاتی را که امروز گریبان گیر تجار ما شده تقنینی بوده و مستلزم اصلاح در قانون است.

اصلاح برخی قوانین در مجلس

ولی داداشی با بیان اینکه قوانین نیاز به اصلاح در مجلس مطرح و اصلاح می‌شود افزود: بعضاً ارتباط اشتباه از قانون صورت می‌گیرد و این ارتباط‌های غلط برای کسانی که در حوزه تجارت فعال هستند را دچار دردسر می‌کند.

وی گفت: در این جلسه آمادگی خودمان را اعلام کردیم تا از طریق مجلس آنچه مانع فعالیت فعالان اقتصادی علی‌الخصوص در تجارت و صادرت است را با تشکیل کمیته‌های مرتبط تا مرحله رفع مشکلات پیگیری نماییم.

رئیس مجمع نمایندگان استان، حضور نمایندگان گیلان در کمیسیون‌های اقتصادی و کشاورزی با توجه به ظرفیت‌های صادراتی گیلان در بخش کشاورزی در بازار روسیه را یک فرصت برای حل مشکلات دانست و بیان کرد: گیلان یکی از استان‌های صادرات محور و تجارت محور است، گیلان با داشتن ترانزیت زمینی با کشورهای همسایه از طریق آستارا که پیشانی تجارت ایران محسوب می‌شود و از طریقی با راه‌اندازی راه‌آهن، این ظرفیت بزرگ می‌تواند مورد برخورداری اقتصاد کل کشور قرار گیرد.

دبیر کمیسیون اصل 90 در خانه ملت با بیان این اینکه گیلان به لحاظ جغرافیایی با کشورهای حوزه دریای کاسپین و کشورهای حوزه قفقاز مراودات خوبی دارد گفت: وجود مراودات سیاسی ایران با این کشورها، مراودات اقتصادی را با خود به همراه خواهد داشت و در این بخش از فعالان اقتصادی تمام‌قد حمایت می‌کنیم.

شنیدن صدای بخش خصوصی اقتصاد کشور را نجات می‌دهد

عضو مجمع نمایندگان گیلان نیز در این نشست با بیان اینکه همیشه انتقاد کردن چاره کار نیست بلکه انتقادها باید با راهکار و پیشنهادها می‌باید دنبال شود اظهار کرد: اتاق بازرگانی گیلان با داشتن افراد متخصص و دارای تجربه میدانی علی‌الخصوص در مشکلات اخیر اقتصادی باید پیشنهاد محور باشد.

سید کاظم دل‌خوش با بیان اینکه بخش خصوصی بهتر از هر دستگاه و یا نهاد دیگر به مشکلات و موانع پیش روی خودآگاه است افزود: بخش خصوصی می‌تواند راهکارهایی را ارائه دهد تا اقتصاد کشور در مسیر سراشیبی قرار نگیرد اما اولین مؤلفه نجات اقتصاد کشور شنیدن صدای بخش خصوصی است.

عضو کمیسیون اقتصاد مجلس از آمادگی کمیسیون اقتصادی برای دعوت فعالان اقتصادی و شنیدن راهکارها و پیشنهاد‌ها آنان برای تسهیل در تجارت اشاره کرد و گفت: مجلس همیشه از دیدگاه‌های بخش خصوصی استقبال می‌کند و اتاق گیلان می‌تواند در بسیاری از موارد به مجلس حتی کمک کند.

هر نقطه از گیلان یک فرصت برای تجارت است

نماینده مردم تالش در مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به عملکرد موفق اتاق بازرگانی گیلان اظهار کرد: نمایندگان گیلان با عضویت در کمیسیون اقتصاد برای تسهیل تجارت و رفع دغدغه‌های فعالان اقتصادی همه تلاش خود را انجام می‌دهند.

محمود شکری از گیلان به‌عنوان یک استان بااستعداد در تجارت نام برد و گفت: گیلان در تجارت دارای سابقه‌ای درخشان و بی‌نظیر است چون هر نقطه از این استان یک فرصت برای تجارت دارد.

 

روسیه در انتظار گسترش تجارت با ایران است

رئیس اتاق بازرگانی گیلان نیز با اشاره به موانع پیش روی صادرات اظهار کرد: فعالان اقتصادی برای رفع موانع راهکار دارند و در استان نیز مدیران با صادرات و تجارت همسو هستند اما برخی موانع در اختیارات مدیران بالادستی است که مجلس می‌تواند از اهرم‌های نظارتی و یا راهکارهای اصلاح قوانین مسیر تجارت در کشور را تسهیل کند.

هادی تیزهوش با بیان اینکه گیلان در عرصه تجارت با کشورهای حوزه حاشیه دریای کاسپین دارای سابقه طولانی است افزود: امروز همه تلاش اتاق بازرگانی گیلان بازیابی تجارت گذشته گیلان است که با همدلی که بین مقام عالی دولت در استان و نمایندگان مجلس دیده می‌شود آینده درخشانی برای تجارت گیلان با کشورهای همسایه متصور است.

وی با تأکید بر اینکه وجود نمایندگان مجلس در کنار فعالان اقتصادی یک فرصت طلایی و کم‌نظیر برای تجارت گیلان محسوب می‌شود گفت: بخش‌نامه متعدد دولت و برخی از اقدامات سلیقه‌ای برخی از وزارتخانه‌ها ماه‌ها طول می‌کشد تا صادرات به حالت عادی برگردد که لازم است صدور هر بخش‌نامه از سوی دستگاه برای فعلان اقتصادی و صادرکنندگان با نظر و مشورت بخش خصوصی همراه باشد.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه وجود ظرفیت‌های بسیار ارزشمند در تجارت با روسیه را یک فرصت مهم برای گیلان تلقی کرد و گفت: روسیه در انتظار گسترش تجارت با ایران است و این دو کشور، هم‌اکنون به دنبال افزایش سطح روابط با یکدیگر هستند و تلاش می‌کنیم در بالا بردن تولید ناخالص ملی با ارزآوری به داخل کشور سطح مبادلات تجاری خودمان با کشورهای همسایه در بخش صادرات به افزایش قابل‌توجهی برسانیم.

لزوم اصلاح ارزش‌گذاری کالا برای صادرکنندگان

مشاور اتاق بازرگانی گیلان در روابط با امور روسیه نیز به تحلیل حجم روابط تجاری جمهوری اسلامی ایران با فدراتیو روسیه و تجارت این کشور با کشورهای دنیا پرداخت و اظهار کرد: میزان کل واردات سالانه روسیه در سال 2016 بالغ‌بر 227 میلیارد دلار بود که این کشور بالغ‌بر 36 میلیارد دلار مواد غذایی از سایر کشورهای دیگر وارد می‌کند.

سید جلیل جلالی فر با بیان اینکه باید سیاست‌های ما در صادرات با روسیه مورد تغییر و توجه قرار گیرد افزود: عمده مشکلات فعالان اقتصادی در بخش صادرات بحث تعرفه‌های گمرکی در بازارهای هدف است.

وی با بیان اینکه ارزش‌گذاری کالاهای ایرانی در بازارهای هدف نیازمند اصلاح است گفت: با عضویت جمهوری اسلامی ایران در اتحادیه گمرکی اوراسیا هرگونه مانع در مسیر فعالان اقتصادی می‌باید مرتفع شود و اگر هر مانع ای در این مسیر قرار گیر د تجارت کشور را با اختلال همراه خواهد کرد.

مشاور اتاق بازرگانی گیلان در روابط با امور روسیه تکمیل نبودن زیرساخت‌ها را از دیگر موارد کندی در مسیر تجارت علی‌الخصوص به عضویت درآمدن ایران در اتحادیه اوراسیا دانست و بیان کرد: اتصال خط ریلی رشت به بندر کاسپین نیازمند توجه دولت است که تکمیل آن موجب تکمیل کریدور شمال جنوب و تسهیل و سرعت تجارت کشور خواهد شد.

جلالی فر با تأکید بر اینکه اتاق بازرگانی گیلان تلاش می‌کند تا مرکز انبار عمده‌فروشی را در بازار روسیه برای تأمین کالاهای ایرانی راه‌اندازی کند تصریح کرد: فعالان اقتصادی هم‌اکنون در بخش‌های مختلف ازجمله حمل‌ونقل زمینی برای صادرات کالا مشکلاتی دارند که امیدواریم برای تسهیل در صادرات این مشکل هم موردتوجه قرار گیرد.

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 46760

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر