معاون قوه‌قضائیه در گیلان:

دستگاه قضا به موضوع انفال عمومی و تصرف‌های غیرقانونی ورود کند

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه با تأکید بر اینکه باید از منابع طبیعی و ملی و به‌ویژه از بستر دریاها عاقلانه و به نفع مردم استفاده شود گفت: دستگاه قضا به موضوع انفال عمومی و تصرف‌های غیرقانونی ورود کند.

دستگاه قضا به موضوع انفال عمومی و تصرف‌های غیرقانونی ورود کند

گیلان خبر: محمدباقر الفت صبح امروز در نشست شورای قضایی استان در سالن شهید بهشتی دادگستری گیلان با بیان اینکه در حوزه پیشگیری می‌توان از نیروی انتظامی استفاده کرد اظهار کرد: قوه قضائیه باید نظارت انفورماتیکی و شبانه‌روزی داشته باشد و امروز قانون‌گذار رویکردها را به سمت عدالت ترمیمی تغییر داده است.

وی با اشاره به اینکه مهم‌ترین آسیب‌های اجتماعی طلاق، حاشیه‌نشینی، اعتیاد و جرائم اخلاقی است تصریح کرد: باید آموزش مهارت‌های زندگی برای زوجین متقاضی طلاق و در حوزه آموزش‌های پیش از ازدواج گسترش یابد و این از وظایف معاونت پیشگیری ما است تا میزان طلاق در کشور کاهش پیدا کند زیرا هنوز برخی از زوجین مهارت زندگی مشترک را پیدا نکرده‌اند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه با بیان اینکه برای مهاجرت معکوس به روستاها باید تلاش بیشتری شود گفت: پیشگیری از حاشیه‌نشینی و مهاجرت معکوس به روستاها با توانمندسازی روستاها امکان‌پذیر بوده و در حوزه ثبت‌اسناد و املاک اراضی روستایی باید بیشتر کار شود تا روستاییان کمتر به شهرها مهاجرت کنند و این کار با توسعه روستاها امکان‌پذیر است.

وی با تأکید بر اینکه باید از منابع طبیعی و ملی و به‌ویژه از بستر دریاها عاقلانه و به نفع مردم استفاده شود گفت: ساحل دریا، بستر رودخانه‌ها امروز توسط عده‌ای تصرف‌شده که قوه قضائیه باید با آن برخورد کند و جرائم کیفی و کمی از موضوعات درخور توجه و جدی در استان گیلان است و باید توجه شود که انفال عمومی به‌صورت غیرقانونی تصرف نشود.

الفت با اشاره به اینکه دادگستری گیلان به‌طورجدی باید به موضوع انفال عمومی و تصرف‌های غیرقانونی ورود کند افزود: باید از ظرفیت‌های جدیدی توسط قضات در حدود قوانینی مانند تخفیف و عفو به‌عناوین‌مختلف استفاده شود تا زندانی به‌گونه‌ای مورد تعلیم و تربیت قرار گیرد که گذشته‌اش را رها و زندگی جدیدی را در جامعه شروع کند.

وی با بیان اینکه باید از مراکز مشاوره بهزیستی در حوزه اعتیاد به مواد مخدر، مشروبات الکلی و مباحث عفاف و حجاب استفاده کرد تصریح کرد: باید در موضوع طلاق غربالگری در زوجین انجام شود تا بر حسب شناخت صحیح خانواده ها تلاش برای استحکام یا سرعت در طلاق انجام شود.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه با اشاره به اینکه قضات باید با موضوعات جدید آشنایی بیشتری داشته باشند بیان کرد: علم امروز در جهان به موضوعات جدید می پردازد و معاونت پیشگیری دادگستری باید به حوزه منابع انسانی توجه کند زیرا مجازات‌های جایگزین تاثیرات مثبتی بر مجرمان دارد.

وی با بیان اینکه در دادرسی‌ها باید از داوری، میانجی‌گری، صلح، سازش و شورای حل اختلاف بیشتر استفاده شود افزود: باید مراجع مختلف پیگیری ایجاد و به سمت ایجاد کانون‌های داوری پیش روند زیرا بار سنگینی را از دوش سیستم قضا بر می دارند.

الفت با تاکید بر اینکه باید به سمت مدیریت قضایی جامعه پیش برویم گفت: استفاده از عدالت قضایی در محاکم مورد تاکید ما بوده و دادرسی‌ها در دادگاه خانواده نیز باید با مشاوره همراه باشد.

وی با اشاره به اینکه خانواده‌ها نیازمند افرادی متخصص و آگاه در حوزه مشاوران قضایی هستند بیان کرد: باید استفاده از مشاوران زن در دادگاه‌های خانواده افزایش پیدا کند و برای حل اختلاف زوجین جوان، نظر روانشناسان و جامعه‌شناسان نیز به تحقق عدالت قضایی کمک ‌کند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه با بیان اینکه باید به دادگاه‌های اطفال توجه ویژه ای شود گفت: باید در دادگاه‌های اطفال از مشاوران استفاده شود زیرا توجه به این حوزه نجات دهنده یک نسل از جرم محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه تلاش ویژه‌ای در بحث فضای مجازی در حال انجام است تصریح کرد: توانمندسازی شهروندان در فضای مجازی اهمیت بالایی دارد، زیرا زندگی امروز انسانها از فضای حقیقی به سمت فضای مجازی رفته و بسیاری از فعالیت‌های روزمره بر اساس سامانه‌های الکترونیکی انجام پذیر است و حضور همکاران دادگاه‌های خانواده در کارگاه‌های آموزشی و مدارس جهت انتقال تجارب به نسل جوان و نوجوان در حوزه پیشگیری و توانمندسازی جامعه بسیار تاثیرگذار است.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه گفت: تشکیل پلیس اطفال و پلیس زن توسط نیروی انتظامی باید از مطالبات اصلی و همگانی قوه قضائیه در شهرستان‌ها و استان‌ها باشد.

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 46763

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر