لزوم توجه اداره اوقاف گیلان به مسائل فرهنگی بندرانزلی

در دیدار امام جمعه بندرانزلی و مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان گیلان بر لزوم توجه اداره اوقاف گیلان به مسائل فرهنگی بندرانزلی، وحدت بین امام‌جمعه در هر شهرستان و اداره اوقاف برای سامان‌دهی مساجد تأکید شد.

لزوم توجه اداره اوقاف گیلان به مسائل فرهنگی بندرانزلی

گیلان خبر: امام‌جمعه بندرانزلی صبح امروز در دیدار با مدیران اوقاف گیلان و شهرستان بندرانزلی با قدردانی از سید محمد میرمظفری، رئیس سابق اداره اوقاف بندرانزلی اظهار کرد: پیش از حضور ایشان اوضاع اوقاف این شهرستان نابسامان بود.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید عبدالجواد شمس‌الدین با بیان اینکه پیگیری ساماندهی موقوفات و فعالیت‌های عمرانی و فرهنگی از اقدامات خوب اداره اوقاف بندرانزلی در چند سال اخیر بوده تصریح کرد: در این شهرستان به علت کمبود نیروی انسانی در اداره اوقاف شهرستان، موقوفات به شکل مطلوب احصا و ساماندهی نشده است.

وی با بیان اینکه بندرانزلی شرایط خاصی دارد گفت: برای احصا و سامان دادن به موقوفات بندرانزلی، اداره کل اوقاف گیلان تیم ویژه‌ای به شهرستان بفرستند تا طی سه ماه این کار مهم انجام شود.

امام‌جمعه بندرانزلی خواستار تبدیل دفتر نمایندگی اوقاف بندرانزلی به اداره اوقاف بندرانزلی شد و بیان کرد: برای رسیدن به عملکرد مطلوب در حوزه موقوفات و بقاع متبرکه این امر ضرورت دارد.

شمس‌الدین با بیان اینکه در حل‌وفصل مسائل مساجد با اوقاف همکاری داریم افزود: اداره اوقاف و امور خیریه گیلان باید در برابر اعمال‌نفوذ جریانات سیاسی مقاومت داشته باشد و از ادارات اوقاف شهرستانی حمایت کند.

وی با تأکید بر اینکه اعمال‌نفوذ سیاسی در حوزه دینی و فرهنگی را نمی‌پذیریم گفت: وحدت بین امام‌جمعه در هر شهرستان و اداره اوقاف، امور موقوفات و مساجد را سامان می‌دهد.

امام‌جمعه بندر انزلی با اشاره به اینکه در مساجد و موقوفات به دنبال کار سیاسی نیستیم بیان کرد: ما باید در مساجد فعالیت دینی و فرهنگی داشته باشیم و اداره اوقاف گیلان در مسائل فرهنگی توجه ویژه‌ای به بندرانزلی داشته باشد.

شمس‌الدین با اذعان به اینکه آسیب‌هایی که متوجه بندرانزلی است متوجه دیگر نقاط گیلان نیست افزود: شرایط بندرانزلی ازنظر شرایط و محرومیت‌های فرهنگی و آسیب‌هایی که از همواره ناحیه مسافران و گردشگران متوجه شهرستان بوده، خاص است.

وی با بیان اینکه تعداد روحانیون انزلی کم است گفت: اوقاف ازنظر بودجه و امکانات نیروی انسانی که دارد از مهم‌ترین جاهایی که مبلغ برای تبلیغ باید اعزام داشته باشد بندرانزلی است.

تشکیل 300 مرکز فرهنگی در بقاع متبرکه گیلان

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان گیلان نیز در این دیدار مسؤولیت را موقتی و امانتی برای خدمت به مردم دانست و اظهار کرد: اوقاف حوزه عملکرد گسترده‌ای دارد و تغییر مدیریتی طبیعی است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین ستار علیزاده با بیان اینکه اداره اوقاف بندرانزلی ظرفیتی بیش از دفتر نمایندگی دارد گفت: بندرانزلی منطقه ویژه اقتصادی است و مردم و خیران خوبی دارد.

وی با اشاره به دستور رهبر معظم انقلاب مبنی بر قطب فرهنگی شدن بقاع متبرکه افزود: امیدواریم اتفاقات خوبی در این رابطه در شهرستان بندرانزلی بیافتد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان گیلان از تشکیل 300 مرکز فرهنگی در بقاع متبرکه گیلان خبر داد و گفت: حضور مردم در بقاع متبرکه بیش از دیگر مراکز فرهنگی است.

علیزاده با اشاره به اینکه سال گذشته 150 میلیون بار از اقشار مختلف مردم در بقاع متبرکه حضور پیدا کردند بیان کرد: بودجه فرهنگی از طرف دولت به سازمان اوقاف تعلق نمی‌گیرد، بااین‌وجود بیشترین کار فرهنگی را در کشور سازمان اوقاف انجام می‌دهد.

وی با اذعان به اینکه ادارات اوقاف در ایام ملی و مذهبی برنامه ویژه فرهنگی دارند گفت: تعامل با ائمه جمعه لازمه فعالیت ادارات اوقاف است، ائمه جمعه حامی وقف هستند و می‌توان از توان و ظرفیت آنان برای احقاق حقوق موقوفات بهره برد.

منبع: فارس

کد مطلب: 46908

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر