در مراسم گرامی داشت وحدت حوزه و دانشگاه گیلان مطرح شد

تأکید برهم‌افزایی وحدت حوزه و دانشگاه هنر انقلاب اسلامی

در مراسم گرامیداشت وحدت حوزه و دانشگاه گیلان هم‌افزایی وحدت این دو هنر انقلاب اسلامی برشمرده شد و دانشجویان و طلبه‌ها از فاصله بسیار حوزه و دانشگاه با یکدیگر گلایه کردند.

تأکید برهم‌افزایی وحدت حوزه و دانشگاه هنر انقلاب اسلامی

گیلان خبر: صبح امروز مراسم گرامی داشت وحدت حوزه و دانشگاه با حضور نماینده ولی‌فقیه در گیلان و جمعی از اساتید حوزه و دانشگاه در تالار وحدت دانشگاه گیلان برگزار شد.

هدف حوزه و دانشگاه جریان سازی در عرصه سیاست و اقتصاد

نماینده ولی‌فقیه در گیلان در این مراسم با اشاره به موضوع اتحاد حوزه و دانشگاه از ابتدای انقلاب اسلامی اظهار کرد: مطرح‌شدن موضوع وحدت حوزه و دانشگاه آغازی برای تمدن سازی انقلاب اسلامی و ویرانگری بنیان بی‌اساس طاغوت و ویرانی بود.

آیت‌الله رسول فلاحتی با بیان اینکه در مسیر وحدت حوزه و دانشگاه پسرفتی نداشته و متحجر نیز نشده‌ایم افزود: امروز در هر دو عرصه دانشگاه و‌ حوزه علم و دین وجود دارد و روحیه مقابله گری در هر دو از بین رفته است.

وی با بیان اینکه بنا نیست متخصص در حال تحصیل دانشگاهی فقیه و فقیه حوزه متخصص دانشگاهی شود گفت: هدف وحدت حوزه و دانشگاه شنیدن دغدغه‌های دو عرصه و جریان سازی آن‌ها در عرصه سیاست و اقتصاد و جامعه است.

نماینده ولی‌فقیه در گیلان بیان دغدغه‌های دو عرصه دانشگاه و عرصه برای یکدیگر را در راستای آرمان سازی با اهمیت برشمرد و بیان کرد: امروزه جمهوری اسلامی از دو بال وابسته غرب و شرق رهاشده و این به برکت دانش و ‌دین در دو عرصه دانشگاه و‌ حوزه است.

فلاحتی هم‌افزایی وحدت بین حوزه و دانشگاه را هنر انقلاب و نظام دانست و گفت: توجه به ارتباط حوزه و دانشگاه از سوی امام و رهبری موجب هم‌افزایی علم و دین در دنیا شده است و به الگویی برای جهانیان تبدیل‌شده است.

وی با تأکید بر لزوم شنیدن و‌ درک دغدغه‌های اساتید حوزه، دانشگاه، دانشجویان و طلبه‌ها تصریح کرد: باید دانشگاه و حوزه در کنار متولیان امر و مسؤولان تلاش کنند تا مشکلات مردم حل و استفاده از ظرفیت‌ها و منابع تحقق پیدا کند.

لزوم تقویت گفت‌وگو بین حوزویان و دانشگاهیان

رئیس دانشگاه گیلان نیز در این مراسم با گرامی داشت یاد استاد شهید مفتح اظهار کرد: تداوم وحدت حوزه و دانشگاه نیازمند تقویت گفتگو بین این دو نهاد است.

احمد رضی بر لزوم تقویت ارتباط و گفتگو دانشگاه و حوزه تأکید کرد و افزود: هر جا که منطق گفت‌وگو شکل گرفت و تقویت شد نتیجه‌بخش بوده و یقیناً تقویت ارتباط حوزه و دانشگاه نیز مؤثر و مثمر ثمر خواهد شد.

وی با بیان اینکه محصول چهار دهه گفت‌وگو در خصوص وحدت بین دانشگاه و حوزه قابل‌جمع بندی است گفت: نخبگان دانشگاهی و حوزوی باید موضوع گفتمان خود را به مسائلی ازجمله اعتیاد، طلاق، فساد و سایر معضلات اجتماعی و فرهنگی متمرکز کنند.

رئیس دانشگاه گیلان با تأکید بر ارائه راهکار عملیاتی در خصوص حل مشکلات اجتماعی و فرهنگی تصریح کرد: علیرغم اینکه نخبگان حوزه و دانشگاه به بررسی و ارائه راهکارها می‌پردازند عالمان این دو نهاد نیز باید در مراتب بالاتر به گفت‌وگو بپردازند تا دستاوردهای آن‌ها قابل‌لمس باشد.

در این مراسم چند تن از اساتید حوزه و ‌دانشگاه و نماینده تشکل‌های دانشجویی به بیان دیدگاه‌های خود درزمینهٔ های مختلف علوم انسانی پرداختند که آموزش توأم باتربیت و تزکیه، ضرورت توجه به جایگاه مقدس و برجسته اساتید در حوزه و دانشگاه، لزوم توجه به مسائل روز از سوی اساتید و پرداختن به مشکلات، پاسخ به شبهات مردم به‌ویژه دانشجویان و طلبه‌ها، حضور در کنار دانشجویان و طلبه‌ها در جبهه‌های محرومیت‌زدایی ازجمله اردوهای جهادی، رفع فاصله ارتباط بین اساتید حوزه و دانشگاه با دانشجویان بر اساس منظومه فکری حضرت امام خمینی (ره)، ساده زیستی، روحیه ستیزگی با اشرافی گری و مردم‌داری از سوی روحانیت بر اساس منشور فکری امام ازجمله آن‌ها بود.

گفتنی است در پایان این مراسم اساتید حوزه و دانشگاه دوشادوش یکدیگر در مسجد باقرالعلوم علیه السلام دانشگاه گیلان گرد هم آمدند و نماز ظهر و عصر را به امامت آیت‌الله فلاحتی اقامه کردند.

 

مسجد باقرالعلوم (ع) دانشگاه گیلان ظهر امروز میزبان پیکر مطهر دو شهید گمنام دوران دفاع مقدس بود که پس از نماز ظهر و عصر بر دوش اساتید، روحانیون و دانشجویان این دانشگاه به صورت نمادین تشییع و برای خاکسپاری به تهران منتقل شدند.

 

 

منبع: فارس

کد مطلب: 47060

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر