مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان گیلان:

تصرف املاک وقفی حق‌الناس است

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان گیلان تصرف املاک وقفی و عدم پرداخت اجاره موقوفات را موقوفه خواری دانست و گفت: این اقدامات علاوه بر اثرات وضعی دنیوی، به دلیل اینکه موجب معطل ماندن نیت واقف می‌شود، حق‌الناس نیز محسوب می‌شود.

تصرف املاک وقفی حق‌الناس است

گیلان خبر: حجت‌الاسلام‌والمسلمین ستار علیزاده ظهر امروز در دیدار با مدیرکل جدید اداره ثبت‌اسناد و املاک گیلان در محل این اداره کل در رشت، صیانت از موقوفات را یکی از رسالت‌های اساسی سازمان اوقاف دانست و اظهار کرد: هر تلاشی برای احقاق حقوق موقوفات و تثبیت سند مالکیت موقوفات کمک به سنت حسنه وقف است.

وی با بیان اینکه نگاه سازمان اوقاف به عملیات تثبیت مالکیت موقوفات یک نگاه قهری نیست  افزود: در نخستین و مهم‌ترین گام، عملیات تثبیت موقوفات به کمک نهادهایی مانند اداره کل ثبت‌اسناد و ادارات تابعه در شهرستان‌ها انجام می‌شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان گیلان با اشاره به مشکلاتی نظیر تصرف ملک موقوفه یا عدم پرداخت اجاره موقوفه تصریح کرد: ادارات اوقاف پس از اطلاع از تصرف ملک موقوفه یا عدم پرداخت اجاره موقوفه ابتدا با اخطار به متصرف سعی در راهنمایی وی بر اساس قوانین دارند و اگر متصرف تمکین ننمود علیه وی در محاکم قضایی شکایت صورت می‌گیرد.

علیزاده با تأکید بر اجرای نکات قانونی در خصوص املاک موقوفه بیان کرد: از آنجائی که پس از صدور رأی به نفع موقوفه علاوه بر رفع تصرف، کلیه هزینه‌های دادرسی بر عهده متصرف است بهتر است متصرفان پیش از طرح پرونده در محاکم قضایی با حضور در ادارات اوقاف نسبت به اجرای نکات قانونی در خصوص املاک موقوفه اقدام کنند.

وی با بیان اینکه سازمان اوقاف، نهادی در خدمت موقوفات، امام زادگان و نشر معارف اسلامی است گفت: هرگونه تلاشی برای اعاده حقوق موقوفات در این سازمان در واقع کمک به ترویج و تبلیغ معارف اسلامی است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان گیلان تصرف املاک وقفی و عدم پرداخت اجاره موقوفات را موقوفه خواری دانست و افزود: این اقدامات علاوه بر اثرات وضعی دنیوی، به دلیل اینکه موجب معطل ماندن نیت واقف می‌شود، حق‌الناس نیز محسوب خواهد شد.

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 47061

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر