یلدای بلند و دست‌های خالی مردم

عرضه پسته ۲۴۰ هزارتومانی تا قرمز شدن سفره یلدای رشتی‌ها با هندوانه

افزایش قیمت میوه، آجیل و خشکبار در بازار رشت موجب شده تا بسیاری از مردم قدرت خرید اقلام و تنقلات شب یلدا را نداشته باشند.

عرضه پسته ۲۴۰ هزارتومانی تا قرمز شدن سفره یلدای رشتی‌ها با هندوانه

گیلان خبر: شب یلدا به دلیل یک دقیقه درازتر بودن از سایر شب‌ها مردم ایران را در کنار خانواده‌های خودگرد هم می‌آورد و در آن علاوه بر در کنار هم بودن و برپایی جشن و سرور، پذیرایی از میهمانان نیز جای خود دارد.

پذیرایی از مهمانان شب یلدا توسط انواع میوه آجیل و خشکبار یکی از رسم‌های متداول ایرانیان است که در اکثر نقاط ازجمله گیلان مرسوم است و خانواده‌ها در این شب از انواع آن‌ها برای پذیرایی از میهمانان خود استفاده می‌کنند.

آمدوشد مردم در بازارها و بازارچه‌های گیلان برای تأمین انواع میوه، خشکبار و آجیل نشان از پابرجا بودن رسم یلدا دارد اما دست‌خالی آن‌ها نشان می‌دهد که قیمت اجناس، میوه‌ها، خشکبار و آجیل نسبت به سال‌های گذشته افزایش محسوس داشته است.

گرچه میوه آجیل و تنقلات پر متقاضی برای شب یلدا فراوان است اما خریداران بیم از گرانی دارند و به کاهش قیمت‌ها همچون سال‌های گذشته با نزدیک شدن به شب یلدا امیدوارند.

از ابتدای امسال تاکنون به گفته کارشناسان به‌طور میانگین قیمت عمده کالاها بیش از ۳۰ درصد افزایش‌یافته که این افزایش در آجیل و خشکبار به بیش از چند صد درصد نیز رسیده است.

در سالیان گذشته بازار میوه و آجیل شب یلدا همواره با رونق همراه بوده اما امسال با توجه به مشکلات اقتصادی و افزایش نامتعارف قیمت‌ها در کنار خشک‌سالی قیمت‌های آجیل و خشکبار بسیار افزایش‌یافته و از طرف دیگر به دلیل پایین بودن قدرت خرید مردم فرصت خرید از بسیاری از خانواده‌های ایرانی گرفته‌شده است.

رئیس صنف آجیل و خشکبار رشت صبح امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رشت با اشاره به افزایش قیمت آجیل و خشکبار در بازار اظهار کرد: خشک‌سالی و کاهش تولید آجیل و خشکبار به حدود یک‌هفتم میزان تولید سال گذشته و همچنین افزایش نوسان در بازار در مقایسه با سال‌های گذشته قیمت آجیل و خشکبار را به‌طور قابل‌توجهی افزایش داده است.

حمید انزانی قیمت آجیل در بازار رشت را بسیار بالا برشمرد و افزود: با توجه به افزایش قیمت آجیل و کاهش جیب و قدرت خرید مردم انواع آجیل با سلایق مختلف توسط صنف آجیل‌فروشان عرضه می‌شود.

وی قیمت هر کیلو آجیل در بازار رشت را حداقل ۸۰ هزار تومان اعلام کرد و گفت: قیمت آجیل با توجه به میزان وفور پسته مرغوب، بادام‌هندی و سایر دانه‌های روغنی گران افزایش پیدا می‌کند.

رئیس صنف اتحادیه آجیل و خشکبار رشت قیمت هر کیلو پسته در بازار را حداقل ۸۰ هزار تومان برشمرد و گفت: قیمت پسته مرغوب در بازار رشت تا ۲۴۰ هزار تومان نیز خریدوفروش شده است.

انزانی با بیان اینکه افزایش قیمت آجیل و خشکبار موجب شده تا مردم به سمت خرید شیرینی و انواع میوه سوق پیدا کنند تصریح کرد: با توجه به افزایش قابل‌توجه قیمت آجیل در بازار، صنف آجیل‌فروشان انواع آجیل را باقیمت منصفانه و حداقل بهره برای سلایق مختلف در بازار عرضه می‌کند تا سفره یلدای گیلانی‌ها خالی از آجیل و خشکبار نباشد.

وی با بیان اینکه قیمت آجیل در بازار رشت نسبت به دو ماه گذشته حداقل ۳۰ درصد ارزان‌تر شده است افزود دلیل ارزانی قیمت آجیل و خشکبار در منزل تنها به دلیل عدم فروش آجیل خشکبار در بازار و تأمین نقدینگی چک‌های صاحبان صنف است.

افزایش قیمت انواع میوه تنقلات و آجیل در بازار رشت موجب شده تا مردم نتوانند دخل‌وخرج خود را با افزایش قیمت تنقلات شب یلدا هماهنگ کنند.

آجیل و میوه گران شب یلدا در گیلان موجب شده تا بسیاری از خانواده‌ها از تأمین حداقل میوه و تنقلات در این شب بلند در دورهم نشینی ها جا بمانند و یلدای خود را تنها با اشعار حافظ، بگومگوهای تلخ و شیرین و یا حتی با خاطرات ارزانی کالا و اجناس درگذشته‌ها شب خود را به صبح برسانند.

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 47088

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر