عضو مجمع نمایندگان گیلان:

نگاه دولت و مجلس عدم افزایش حامل‌های انرژی است

عضو مجمع نمایندگان گیلان با تأکید بر اینکه دولت باید یارانه‌ کالاهای اساسی و حامل‌های انرژی را هدفمند کند گفت: یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مجلس و مردم افزایش حامل‌های انرژی در بودجه سال ۹۸ است که خوشبختانه نگاه دولت و مجلس عدم افزایش حامل‌های انرژی است.

نگاه دولت و مجلس عدم افزایش حامل‌های انرژی است

گیلان خبر: محمدحسین قربانی با بیان اینکه مهم‌ترین وظیفه مجلس شورای اسلامی بررسی لایحه بودجه ارائه‌شده توسط دولت است اظهار کرد: بر اساس قانون، دولت مکلف است ۱۵ آذر هرماه لایحه‌ پیشنهادی بودجه برای سال بعد را به مجلس ارائه و توسط اعضای کمیسیون تلفیق و در صحن علنی نقاط قوت و ضعف بودجه‌ را به دولت‌ اعلام و‌ سپس آن لایحه در صورت رأی آوری تصویب می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه‌ بودجه ارائه‌شده توسط دولت باید با واقعیت‌های موجود در جامعه تطابق لازم را داشته باشد گفت: همان‌طور مقام معظم‌ رهبری فرمودند دولت باید به وضعیت اقتصادی جامعه توجه و پس از حذف هزینه‌های زائد خود بودجه‌‌ را به مجلس تحویل دهد که خوشبختانه دولت به این امر توجه ویژه کرده است.

نماینده مردم آستانه‌اشرفیه و بندر کیاشهر در مجلس شورای اسلامی با اذعان به اینکه بودجه دولت نسبت به سال گذشته با کاهش ۳۰ هزار میلیارد تومانی مواجه شده است تصریح کرد: بودجه سال ۹۷ دولت چیزی در حدود ۴۳۷ هزار میلیارد تومان بوده است ولی در لایحه پیشنهادی سال ۹۸ حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان از بودجه کاهش‌یافته و این نشان‌دهنده حذف تعدادی از ردیف و جداول بودجه نهادهای غیرضروری توسط دولت بوده است.

قربانی با تأکید بر تلاش دولت برای کاهش وابستگی به صادرات نفت افزود: با توجه‌ به تشدید تحریم‌ها و طبق اصل ۴۴ قانون اساسی دولت باید به برون‌سپاری اهتمام کامل داشته و خودش را کوچک و هزینه‌های جاری خود و نهادهای غیرضروری را کاهش دهد تا بتواند به انجام پروژه‌های عمرانی خود بپردازد.

وی با بیان اینکه دولت باید یارانه‌ کالاهای اساسی و حامل‌های انرژی را هدفمند کند اظهار کرد: ارائه یارانه به حامل‌های انرژی در همه دولت‌ها وجود دارد و این یارانه باید به‌صورت هدفمند و در مسیر خودش انجام شود و امیدواریم این اتفاق محقق شود.

عضو مجمع نمایندگان گیلان یکی از دغدغه‌های مجلس شورای اسلامی را افزایش حامل‌های انرژی توسط دولت عنوان کرد و گفت: یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مجلس و مردم افزایش حامل‌های انرژی در بودجه سال ۹۸ است که خوشبختانه نگاه دولت و مجلس عدم افزایش حامل‌های انرژی است و در بودجه سال ۹۸ به این امر توجه ویژه شده است.

قربانی با اشاره به شاخص بودجه سال ۹۸ بیان کرد: مهم‌ترین مزیت بودجه ارائه‌شده توسط دولت را می‌توان حذف ردیف‌های زائد، انقباضی بودن و شفافیت آن اشاره کرد که‌ این امر نشان می‌دهد دولت واقعیت‌های موجود جامعه را به‌درستی درک کرده است.

وی یکی دیگر از مزیت‌های صرفه‌جویی در هزینه‌کرد ارز، شفاف بودن و کنترل سیر صعودی تورم را از دیگر مزیت‌های بودجه سال ۹۸ عنوان کرد و افزود: افزایش ۲۰ درصدی حقوق و دستمزد حقوق‌بگیران دولتی و حذف اعتبارات اختصاصی به برخی نهادها از تصمیمات و اقدامات بسیار خوب و مهم هیئت دولت است.

نماینده مردم آستانه‌اشرفیه و بندر کیاشهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اگر بودجه تا تاریخ ۲۵ اسفند تصویب نشود با یک معضل جدی مواجه می‌شویم تصریح کرد: بودجه ابتدا در کمیسیون‌های تخصصی بررسی و سپس کمیسیون تلفیق در سه شیفت به‌صورت تخصصی آن را بررسی و سپس وارد صحن علنی می‌شود و اگر در صحن علنی تا تاریخ ۲۵ اسفند تصویب نشود مجبوریم به دولت مجوز یک دوازدهم، دو دوازدهم و سه دوازدهم بدهیم که ناهنجاری‌های خاص خودش را دارد.

قربانی با تأکید بر مخالفت مجلس شورای اسلامی با یارانه‌ای شدن استان‌ها خاطرنشان کرد: با توجه به امکانات موجود، دولت به درآمدهای ۸۰ درصد مردم اشرافیت کامل داشته و به‌راحتی می‌تواند دهک‌های بالا را شناسایی و حذف کند.

وی با اذعان به اینکه دولت به‌راحتی می‌تواند افراد زیر خط فقر را شناسایی کند تصریح کرد: یارانه باید به افرادی تحقق بگیرد که زیرخط فقر‌ یا وابسته ‌به نهادی ازجمله بهزیستی و کمیته امداد باشند و با توجه به اشرافیت کامل دولت‌‌ به املاک و درآمد مردم، شناسایی این افراد کار بسیار راحتی است.

عضو مجمع نمایندگان گیلان منطقی‌ترین مسیر برای حل معضل پروژه‌های نیمه‌کاره را همکاری دولت و مدیران هرکدام از استان‌ها دانست و افزود: اولویت‌بندی پروژه‌های عمرانی و سپس تکمیل آن‌ها بر اساس این تقسیم‌بندی‌ها می‌تواند به کاهش مشکلات استان‌های کشور کمک کند.

منبع: فارس

 

کد مطلب: 47323

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر