گزارشی از وضعیت نهضت سوادآموزی در آستارا

25 درصد حق‌الزحمه آموزش‌دهندگان پرداخت نشده است

آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی در شهرستان آستارا در حالی خواستار اجرای مصوبه سال 95 هستند که هنوز 25 درصد از حق‌الزحمه آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی شهرستان آستارا از سال 95 پرداخت نشده است.

25 درصد حق‌الزحمه آموزش‌دهندگان پرداخت نشده است

گیلان خبر: سازمان نهضت سوادآموزی ایران یک سازمان دولتی است که در هفت دی ماه سال 58 به فرمان امام خمینی (ره) بنیان‌گذار کبیر انقلاب اسلامی باهدف آموزش خواندن و نوشتن به بزرگ‌سالان و کودکانی که به مدرسه دسترسی ندارند تشکیل شد.

در تقویم جمهوری اسلامی ایران یک تا هفت دی به‌عنوان هفته نهضت سوادآموزی نام‌گذاری شده است که در طول این هفته، مسؤولان نهضت سوادآموزی با برگزاری نشست‌ها و برنامه‌های مختلف فرهنگی و هنری به تبیین اهداف نهضت سوادآموزی در راستای ریشه‌کن کردن بی‌سوادی اقدام می‌کنند.

نرخ 97 درصدی باسوادی در آستارا

مدیر آموزش و پرورش شهرستان آستارا در گفت‌وگو با خبرنگار فارس نرخ باسوادی در این شهرستان را 97 درصد دانست و اظهار کرد: امسال 704 سوادآموزی تحت‌پوشش دوره‌های نهضت سوادآموزی شهرستان آستارا قرار گرفته‌اند.

سید سجاد موسوی دوره‌های نهضت سوادآموزی را سه دوره سوادآموزی، تحکیم و انتقال دانست و تصریح کرد: تعداد افراد تحت‌پوشش دوره سوادآموزی را 284 نفر به دو روش فردبه‌فرد و گروهی است که در روش فرد‌به‌فرد 30 نفر و در روش گروهی 254 نفر تحت‌پوشش قرار گرفته‌اند.

وی تعداد افراد تحت‌پوشش دوره تحکیم را 240 نفر در قالب 24 کلاس و تعداد افراد تحت‌پوشش دوره انتقال را 180 نفر در قالب 18 کلاس دانست و بیان کرد: حداقل ظرفیت تشکیل هر یک از کلاس‌های سوادآموزی در دوره‌های تحکیم و انتقال، 10 سوادآموز است.

مدیر آموزش و پرورش شهرستان آستارا دوره سوادآموزی را برابر با پایه چهارم ابتدایی و دوره انتقال را برابر با پایه ششم ابتدایی دانست و بیان کرد: سوادآموزان پس از گذراندن دوره انتقال و گرفتن مدرک آن می‌توانند زیرنظر آموزش‌وپرورش در متوسط دوره اول ادامه‌تحصیل دهند.

25 درصد حق‌الزحمه آموزش‌دهندگان نهضت آستارا پرداخت نشده است

مسؤول نهضت سوادآموزی شهرستان آستارا نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس تعداد آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی شهرستان آستارا را 139 نفر دانست و اظهار کرد: برای توانمندسازی آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی با همکاری جهاد دانشگاهی دو مرحله دوره‌های توانمندسازی برگزار شده است.

طاهر ملااحمدی شرایط کلاس‌دهی به آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی را داشتن مدرک تحصیلی و دانشجو بودن دانست و گفت: از سال آینده قرار است کلاس‌های نهضت سوادآموزی بین قبول‌شدگان آزمون توانمندسازی روش‌های نوین تدریس تقسیم شود.

وی با بیان اینکه 25 درصد از حق‌الزحمه آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی شهرستان آستارا از سال 95 پرداخت نشده است افزود: امسال با مؤسسه غیرانتفاعی گل‌های داووی رشت قرارداد بسته‌ایم که این مؤسسه مرحله نخست از حق‌الزحمه آموزش‌دهندگانی که قبولی داشته‌اند را پرداخت کرده است.

اجرای مصوبه سال 95 نهضتی‌ها را صاحب کد هشت رقمی می‌کند

نماینده آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی شهرستان آستارا نیز با بیان اینکه آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی خواستار اجرای مصوبه سال 95 هستند اظهار کرد: در صورت اجرای مصوبه فوق، نیروهای مشمول نهضت سوادآموزی صاحب کد هشت رقمی می‌شوند.

فیروزه شایان با اشاره به تصویب مصوبه‌ای در سال 97 مبنی‌بر تبدیل وضعیت نیروهای پیش‌دبستانی، نهضتی، خرید خدماتی و حق‌التدریسی گفت: از شخص مدیرکل انتظار داریم در اجرای مصوبه مذکور شرط عدالت و مساوات را رعایت کنند تا حقی از آموزش‌دهندگان نهضت سوادآوزی ضایع نشود.

نماینده آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی شهرستان آستارا به سختی کار آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی در شناسایی افراد بی‌سواد و تشکیل کلاس‌های آموزشی برای آن‌ها اشاره کرد و افزود: در برخی مناطق دستمزد آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی از سال‌های 95 و 96 پرداخت نشده است

نشست خبری، حضور در نماز جمعه، غبارروبی و عطرافشانی مذار شهدای گمنام، جلسه توجیهی با آموزش‌دهندگان، بازدید از کلاس‌های دوره انتقال و برگزاری مسابقه انشا‌نویسی ویژه سوادآموزان ازجمله برنامه‌های امسال نهضت سوادآموزی شهرستان آستارا بود.

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 47324

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر