افتتاح نخستین موزه مذهبی استان گیلان در آستانه‌اشرفیه

در جلسه بررسی افتتاح موزه حرم مطهر سلطان سید جلال‌الدین اشرف (ع) بر لزوم توجه به ایجاد زیرساخت لازم برای برقراری امنیت و عمرانی موزه، تثبیت کشوری به‌عنوان نخستین موزه مذهبی استان گیلان، توجه به جذب گردشگر و افتتاح موزه شیلات بندر کیاشهر تأکید شد.

افتتاح نخستین موزه مذهبی استان گیلان در آستانه‌اشرفیه

گیلان خبر: مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان گیلان ظهر امروز در جلسه پارک موزه حرم مطهر سلطان سید جلال‌الدین اشرف و شیلات بندر کیاشهر در سالن اجتماعات فرمانداری این شهرستان با اشاره به ظرفیت بالای آستانه‌اشرفیه اظهار کرد: ما در این شهرستان دارای ظرفیت‌های بالایی درزمینه‌های مختلف هستیم که اگر به آن توجه شود این منطقه را به یک‌قطب گردشگری تبدیل می‌کند.

افتتاح نخستین موزه مذهبی استان گیلان درآستانه‌اشرفیه

حجت‌الاسلام‌والمسلمین ستار علیزاده یکی از ظرفیت‌های بالای آستانه‌اشرفیه را حرم مطهر سلطان سید جلال‌الدین (ع) دانست و گفت: این شهرستان به برکت حضور حرم مطهر سلطان سید جلال‌الدین اشرف (ع) یک از قطب‌های مذهبی کشور محسوب می‌شود به همین منظور اگر مسؤولان به ظرفیت‌های این حرم توجه ویژه داشته باشند بسیاری از مشکلات حل خواهد شد.

وی با اذعان به اینکه افتتاح موزه حرم مطهر سلطان سید جلال‌الدین اشرف (ع) موجب جذب گردشگران بسیاری می‌شود افزود: گردشگر برای حضور در یک شهرستان نیاز به جاذبه‌های فرهنگی دارد به همین منظور اگر بتوانیم این موزه را به‌عنوان نخستین موزه مذهبی استان گیلان افتتاح کنیم‌ گردشگران زیادی وارد این شهرستان خواهند شد‌.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان گیلان با تأکید بر لزوم توجه مسؤولان به زیرساخت‌های امنیتی برای ساخت موزه بیان کرد: برای ساخت هر موزه ابتدا باید مسئله امنیت آن را در نظر گرفت و با آگاهی از این مسئله یک تفاهم‌نامه با میراث فرهنگی استان انجام دادیم تا امنیت آن را تأمین کنیم.

علیزاده با اشاره به اهمیت اقدامات کارشناسانه تصریح کرد: برای ساخت این موزه ابتدا یک کارگروه امنیت، حراست و عمرانی تشکیل دادیم تا اقدامات به بهترین نحو انجام شود زیرا معتقدیم لازمه پیشرفت در هر کاری کارشناسی انجام شدن آن است.

رونق اقتصادی در گیلان با افتتاح موزه شیلات بندر کیاشهر

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان گیلان نیز در این جلسه با بیان اینکه اگر به مسئله گردشگری در استان گیلان توجه شود بسیاری از مشکلات استان حل خواهد شد اظهار کرد: استان گیلان به لحاظ جاذبه‌های طبیعی، فرهنگی و مذهبی در جایگاه بسیار بالایی قرار دارد و اگر به این جاذبه‌ها توجه شود می‌توان گردشگران بسیاری را جذب کرد.

امیر انتخابی یکی از الزامات برای جذب گردشگر را توجه به هویت استان دانست و گفت: بسیاری از گردشگران برای رفتن به یک منطقه جایی را انتخاب می‌کنند که دارای هویت بالایی ازلحاظ جاذبه‌های فرهنگی باشد لذا برای جذب گردشگر باید به جاذبه‌های فرهنگی توجه شود چون به هویت ما مربوط می‌شود.

وی با اذعان به اینکه داشتن موزه در هر شهرستان می‌تواند جاذبه‌های گردشگری آن شهر را افزایش دهد تصریح کرد: شهرستان‌های استان گیلان دارای مکان، ظرفیت و سابقه تاریخی زیادی هستند لذا اگر بتوان این ظرفیت را در غالب یک موزه تشکیل داد گردشگران زیادی را جذب می‌کند.

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان گیلان لازمه حضور گردشگر در استان گیلان را آثار جهانی و ثبت‌شده عنوان کرد و گفت: ما باید کاری کنیم که گردشگران برای آثار جهانی و ثبت‌شده به استان ما سفر کنند تا بتوانیم از این فرصت استفاده کنیم.

انتخابی با اذعان به اینکه افتتاح موزه شیلات بندر کیاشهر کمک بزرگی به رونق اقتصادی در این منطقه می‌کند تصریح کرد: شیلات بندر کیاشهر دارای سابقه صد و ۵۰ ساله است که به علت قرارگیری در موقعیت مناسب و وجود بناهای تاریخی اگر به آن توجه شود می‌تواند باعث پیشرفت چشمگیر این منطقه به لحاظ گردشگر و اقتصادی شود.

وی با اشاره به تأثیرات مثبت افتتاح شیلات بندر کیاشهر برای مردم این خطه از استان گیلان افزود: اگر این شیلات به‌زودی افتتاح شود شاهد اثرات مثبت بسیار زیادی ازجمله باروری و شکوفایی فرهنگی در سطح منطقه، جذب گردشگر، رونق اقتصاد محلی، افزایش درآمدزایی خواهیم بود.

فرماندار شهرستان آستانه‌اشرفیه نیز در این جلسه با بیان اینکه در تلاش هستیم تا موزه حرم و بندر کیاشهر را به‌زودی افتتاح کنیم اظهار کرد: ما در این شهرستان دارای ظرفیت‌های بسیار بالایی هستیم و در تلاشیم دو موزه حرم مطهر و شیلات بندر کیاشهر را به‌زودی افتتاح کنیم تا مردم شاهد حضور گردشگر در شهرهای خود باشند.

رحیم حیدری گلرودباری با تأکید بر لزوم همدلی مسؤولان در انجام کارها گفت: برای پیشرفت و انجام هر پروژه‌ای باید مسؤولان مربوطه در آن حوزه باهم هماهنگی و همدلی لازم را داشته باشند که خوشبخاته تاکنون این‌چنین بوده است.

در پایان این جلسه مقرر شد تفاهم‌نامه‌ای فی‌مابین اداره کل میراث فرهنگی و شرکت شیلات استان ظرف مدت ۱۰ دو روز تعیین تکلیف و کمیته‌ای متشکل از اداره کل اوقاف استان گیلان، شرکت مادر تخصصی ماهی خاوریاری و پارک موزه بندر کیاشهر تشکیل و با قول مساعد میراث فرهنگی استان گیلان پارک موزه شیلات بندر کیاشهر تا پایان سال جاری افتتاح شود.

همچنین مقرر شد در خصوص موزه حرم مطهر سلطان سید جلال‌الدین اشرف (ع) جلسه‌ای فی‌مابین کارشناسان حقوقی و حراست سازمان اوقاف و میراث فرهنگی تشکیل و مشکلات موزه حرم ظرف مدت ۱۰ روز بررسی شود.

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 47343

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر