ثبت 19 پیوند عضو در گیلان/ تنها یک‌چهارم ایرانیان اعضای خود را اهدا می‌کنند

سالانه در کشور حدود چهار هزار نفر از ایرانیان دچار مرگ مغزی می‌شوند که از این میزان تنها یک‌چهارم آن‌ها موفق به اهدای اعضای بدن خود می‌شوند.

ثبت 19 پیوند عضو در گیلان/ تنها یک‌چهارم ایرانیان اعضای خود را اهدا می‌کنند

گیلان خبر: دومین دوره آموزش تخصصی و مدیریت فراهم آوری اعضای پیوندی و سیاست‌گذاری فرهنگ اهدا و پیوند اعضا صبح امروز با حضور مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان و مسؤولان دانشگاهی و استانی در سالن اجلاس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در رشت برگزار شد.

ثبت 6431 اهدای عضو در کشور

مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان با اشاره به سیر تکاملی فرهنگ اهدای عضو پس از فتوای امام خمینی (ره) در خصوص اهدای اعضای بدن اظهار کرد: اهدای عضو در ایران امسال ۶۰ برابر بیشتر از میزان اهدای عضو در ابتدای آن یعنی پس از فتوای امام خمینی (ره) است.

کتایون نجفی زاده با بیان اینکه تاکنون 6 هزار و ۴۳۱ اهدای پیوند عضو در کشور انجام شده افزود: در سال ۱۶ هزار نفر می‌میرند که حدود پنج تا هشت هزار نفر از آن‌ها مرگ مغزی هستند.

وی با بیان اینکه ۵۰۰ تا چهار هزار نفر قابلیت اهدای عضو دارند اما سالانه کمتر از یک هزار نفر اهدای عضو انجام می‌دهند گفت: ۲۵ هزار نفر بیمار نیازمند اهدای عضو هم‌اکنون در کشور وجود دارد که به‌طور متوسط تنها یک‌چهارم بیماران مرگ مغزی آماده اهدای عضو هستند.

ثبت 19 پیوند عضو در گیلان

مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان با بیان اینکه بخش پیوند اعضا در گیلان در سال ۷۷ در بیمارستان رازی راه‌اندازی شد افزود: ۱۹ پیوند اهدای عضو از ابتدای سال تاکنون در گیلان انجام شده است.

نجفی زاده با بیان اینکه پیوند کلیه در گیلان طی یک سال به ۷۴ مورد رسیده اما اکنون با افت شدید کمتر از ۱۰ مورد نزول پیداکرده خاطرنشان کرد: تعداد بیمار تحت دیالیز در گیلان یک هزار و 100 نفر است که ۷۷۰ نفر می‌توانند پیوند شوند، ۵۵۰ نفر بهتر است پیوند شوند و حدود ۳۰ نفر باید پیوند شوند.

وی با تأکید بر اینکه توسعه فرهنگ اهدای عضو بیش از هر چیزی نیازمند هم‌افزایی است تصریح کرد: نیروی متخصص، افزایش بودجه و امکانات پیوند، حمایت مسؤولان، همکاری خیرین و همراهی نهادهای فرهنگ‌ساز و نام‌آور برای افزایش اهدای عضو وجود دارد اما افزایش روزافزون پیوند اعضا در کشور نیازمند هم‌افزایی است.

مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان با بیان اینکه توسعه اهدای عضو با سه هدف مشترک منجر به نتیجه می‌شود گفت: اهدای عضو در کشور ۵۰ درصد نیازمند فرهنگ‌سازی، ۳۰ درصد ساختار منسجم و ۲۰ درصد نیازمند علم و دانش کافی است.

آمادگی 250 متخصص برای پیوند عضور در گیلان

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز در این نشست با اشاره به عزم جدی گیلان در اهدای عضو و پیوند اعضا اظهار کرد: دانشگاه علوم پزشکی گیلان پس از راه‌اندازی پیوند کلیه و کبد خود را برای پیوند پانکراس و‌ مغز استخوان آماده می‌کند.

شاهرخ یوسف زاده با تأکید بر اینکه رشد اهدای عضو نیازمند همگرایی همه‌جانبه است افزود: پیوند اعضا ازجمله بخش‌های است که همه متخصصان علوم پزشکی به‌صورت هماهنگ فعالیت می‌کنند تا از اهداف کننده عضو را گرفته و در تخت دیگری به بیمار گیرنده عضو، اندامی را پیوند کنند.

وی با اشاره به ظرفیت گیلان در پیوند اعضا و اهدای عضو گفت: بیش از ۲۵۰ نفر از کادر درمانی و آموزشی دانشگاه در سطح مراکز درمانی استان حضور دارند تا با مرگ مغزی هر یک بیمار و اعلام آمادگی خانواده‌ها فرآیندهای عضو را از سر بگیرند.

تقاضای 2 میلیاردی دانشگاه علوم پزشکی برای توسعه پیوند کبد

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان نیز با اشاره به پیشینه تاریخی ایران در علم پزشکی اظهار کرد: ایران پتانسیل جبران عقب‌ماندگی‌های را با توجه به اینکه مفاخر پزشکی را در تاریخ خود داشته، دارد.

محمدعلی محمدی با تأکید بر اینکه سازمان برنامه‌وبودجه آمادگی مساعدت در جهت ارتقای کمی و کیفی پیوند اعضای عضو را دارد افزود: تقاضای دانشگاه برای توسعه پیوند کبد دو میلیارد تومان است اما این سازمان اعلام می‌کند آمادگی دارد اعتبارات بیشتری در جهت توسعه فرهنگ اهدای عضو تخصیص دهد.

 

 آمارها نشان می‌دهند که در کشور اسپانیا ۹۱ درصد اهداکنندگان آگاهانه اهدای عضو انجام می‌دهند درحالی‌که در ایران فرآیند اهدای عضو آگاهانه به ۳۰ درصد می‌رسد.

برخلاف ایران، در هیچ کشور پیشرفته‌ای سیستم پزشکی خانواده بیمار مرگ مغزی شده را از فرهنگ اهدای عضو آگاه نمی‌کند درحالی‌که در مراکز درمانی و بیمارستانی که بیمار مرگ مغزی شده بستری است سیستم پزشکی فرم‌های اهدای عضو را به خانواده‌ها پیشنهاد می‌کنند.

در حال حاضر خیز خوبی از سوی نخبگان فرهنگی، ورزشی، هنری و سایر اقشار در راستای فرهنگ اهدای اعضا و پیوند عضو در کشور انجام شده اما رشد و نمو فرهنگ عضو در کشور بیش از هر چیزی نیازمند فرهنگ‌سازی از سوی رسانه‌های جمعی ازجمله صداوسیما است به‌طوری‌که گفته می‌شود رسانه‌ها در اهدای عضو ۵۰ درصد سهم دارند.

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 47748

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر