رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان خبر داد

کاشت و برداشت 64 درصدی مکانیزاسیون برنج در گیلان

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان با اشاره به رتبه نخست گیلان در بخش مکانیزاسیون برنج در کشور گفت: اکنون 64 درصد کاشت و برداشت برنج توسط ماشین‌آلات انجام می‌شود.

کاشت و برداشت 64 درصدی مکانیزاسیون برنج در گیلان

گیلان خبر: علی درجانی صبح امروز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه ضریب امنیت غذایی هم‌اکنون در بخش کشاورزی 85 درصد است اظهار کرد: هم‌اکنون ضریب خودکفایی ما 85 درصد است و 15 درصد دیگر متعلق به بحث روغن خوراکی و طیور است.

وی با اشاره به اینکه کاهش هزینه‌های تولید و افزایش بهره‌وری یکی از برنامه‌های ما است افزود: تجهیز و نوسازی اراضی کشاورزی جزو برنامه‌های ما است و تاکنون بیش از ۱۸۰ هزار هکتار امکان تجهیز و نوسازی وجود دارد و 10 هزار هکتار در مرحله اجرایی تجهیز قرار دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان با بیان اینکه استفاده از روش‌های نوین آبیاری در مزارع در دستور کار ما قرار دارد گفت: 14 هزار هکتار آبیاری تحت‌فشار در مزارع گیلان انجام‌شده است.

درجانی با اشاره به اینکه در بخش سازمان‌دهی آب‌بندان‌ها کارهای خوبی انجام‌شده است بیان کرد: تفاهم‌نامه خیلی خوبی با وزیر جهاد کشاورزی امضا کردیم که از سال 98 کل آب‌بندان‌ها استان سازمان‌دهی و لایروبی شوند.

وی با بیان اینکه 150 میلیون مترمکعب ظرفیت آب‌بندان‌ها گیلان است تصریح کرد: بود آب‌بندان‌ها گیلان برای کار کشاورزی خیلی مفید هستند و به دلیل وجود این آب‌بندان‌ها در پرورش آبزیان نیز ظرفیت بالایی داریم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان با اشاره به اینکه بهره‌وری در کشاورزی جزو برنامه‌های جدی ما است گفت: بهره‌وری در کشاورزی کمک بسیار زیادی به معیشت ما کمک می‌کند.

درجانی با بیان اینکه ارتقای ضریب مکانیزاسیون کشاورزی در تمامی دنیا مطرح است افزود: ورود ماشین‌آلات به افزایش تولید و بهره‌وری کمک می‌کند.

وی با اشاره به اینکه توسعه مکانیزاسیون به اقتصاد کشور کمک می‌کند گفت: در فرآیند کشت برنج درگذشته کمتر از پنج درصد ماشین‌آلات وجود داشت اما اکنون 50 درصد کشت توسط ماشین‌آلات انجام می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان با بیان اینکه اکنون 64 درصد کاشت و برداشت برنج توسط ماشین‌آلات انجام می‌شود گفت: هم‌اکنون در بخش مکانیزاسیون برنج، گیلان رتبه اول کشور را دارد.

درجانی با بیان اینکه مراکز تحقیقاتی فراوانی در گیلان داریم تصریح کرد: در بخش تولید دانش، کارهای فوق‌العاده‌ای انجام‌شده اما بازهم باید از ظرفیت مراکز تحقیقاتی در استان استفاده کنیم.

وی با اشاره به اینکه به دنبال افزایش دانش در هکتار هستیم افزود: استقرار کارشناسان بخش دولتی در جوامع محلی باعث رشد تولیدشده است و در بخش کشاورزی مزارع نیز خیلی کمک کرده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان با بیان اینکه یکی از موضوعات محدودیتی کشاورزی، مشکل پس از برداشت است گفت: حدود 400 هزار تن سردخانه نیاز داریم درحالی‌که اکنون 180 هزار تن سردخانه داریم که 100 هزار تن نیز مصوب شده که احداث شود و 70 میلیارد تومان نیز به‌صورت کم‌بهره در اختیار ما قرارگرفته است.

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 47869

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر