رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان خبر داد

پیش‌بینی برداشت ۱۵۵ هزار تن انواع مرکبات در گیلان

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان از پیش‌بینی برداشت ۱۵۵ هزار تن انواع مرکبات در گیلان با رشد ۱۰ درصدی نسبت به سال گذشته خبر داد.

پیش‌بینی برداشت ۱۵۵ هزار تن انواع مرکبات در گیلان

گیلان خبر: علی درجانی با بیان اینکه حدود ۱۱ هزار و ۸۹ هکتار باغ زیر کشت مرکبات در استان گیلان وجود دارد اظهار کرد: ۹۰ درصد مرکبات از باغات استان گیلان برداشت‌شده است.

وی بر لزوم تسریع در برداشت مرکبات از سطح باغات گیلان تأکید کرد افزود: با توجه به سرما و باد گرم‌هایی که در پیش داریم توصیه می‌کنیم باغداران مرکبات خود را برداشت کنند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با بیان اینکه میزان تولید مرکبات در گیلان نسبت به سال گذشته افزایش‌یافته گفت: پیش‌بینی می‌شود امسال حدود ۱۵۵ هزار تن محصول از باغات مرکبات استان گیلان برداشت شود که با رشد حدوداً ۱۰ درصدی افزایش تولید همراه است که ارزش ریالی آن ۱۷۰۵ میلیارد ریال برآورد می‌شود.

درجانی با اشاره به میزان برداشت مرکبات در سال گذشته خاطرنشان کرد: در سال گذشته بیش از ۱۴۳ هزار تن مرکبات از باغات گیلان برداشت‌شده است.

وی با بیان اینکه گیلان در تولید مرکبات در سطح کشور جز استان‌های برتر است تصریح کرد: استان گیلان با تولید عمده انواع پرتقال، انواع نارنگی، نارنج، بالنگ و لیمو ۵ استان برتر در تولید مرکبات در کشور هستند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به ظرفیت گیلان در فرآوری مرکبات گفت: در سطح استان گیلان دو واحد تولید فرآوری مرکبات در شهرستان رودسر فعال هستند که ظرفیت تولید آن‌ها ۵۸ هزار تن است.

درجانی اصلاح نهال مرکبات را از برنامه‌های در دست اقدام جهاد در گیلان نام برد و افزود: نهالستان‌های در گیلان وجود دارند که در حال تولید نهال اصلی و شناسه دار هستند و سالانه حدود ۲۵ هزار اصله نهال تولید و به بازار عرضه می‌کنند.

در گیلان ۲۸ هزار بهره‌بردار مرکبات وجود دارد و شهرستان‌های رودسر، لنگرود و املش نیز از عمده تولیدکنندگان مرکبات در سطح استان هستند.

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 47882

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر