معاون اجتماعی علوم پزشکی دانشگاه گیلان خبر داد

انجام موفقیت‌آمیز دهمین پیوند کبد در گیلان

معاون اجتماعی علوم پزشکی دانشگاه گیلان با بیان اینکه این استان یکی از قطب‌های پیوند در شمال کشور است گفت: دهمین پیوند کبد در گیلان با موفقیت انجام شد.

انجام موفقیت‌آمیز دهمین پیوند کبد در گیلان

گیلان خبر: علی داودی عصر امروز در مراسم تجلیل از خانواده‌های اهداکننده عضو در جشن نفس که در سالن شهید آوینی رودسر برگزار شد اظهار کرد: فرهنگ اهدای عضو در جامعه ما یک فرهنگ دینی و اجتماعی است.

وی با بیان اینکه از سال 87 شرایط پیوند عضو در گیلان فراهم‌شده و تاکنون 140 نفر اهداکننده عضو در این استان داشتیم افزود: با بهره‌مندی از ظرفیت‌ها و دانش فنی بالای پزشکان گیلان، موجب شد تا امروز این استان یکی از قطب‌های پیوند در شمال کشور باشد.

معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه دهمین پیوند کبد نیز در این استان با موفقیت انجام‌شده است تصریح کرد: هر فرد مرگ مغزی درصورتی‌که خانواده‌اش خیلی زود برای اهدا عضو رضایت دهد می‌تواند جان یک تا هشت نفر را از مرگ نجات دهد و حداقل 37 نفر را از معلولیت برهاند.

وی بر لزوم فرهنگ‌سازی و نهادینه کردن اهدای عضو در جامعه تأکید کرد و گفت: در استان گیلان در طول سال حداقل 600 نفربر اثر سانحه تصادف جان خود را از دست می‌دهند یا اینکه دچار ضایعه جسمی می‌شوند با توجه به فرهنگ غنی و ارزش‌های دینی ما ایرانیان باید بتوان فضایی در جامعه فراهم کرد تا با نهادینه کردن فرهنگ اهدای عضو جان بسیاری از بیماران را از مرگ نجات داد.

داودی از راه‌اندازی پیوند مغز و استخوان پس از پیوند کلیه و کبد در گیلان خبر داد و افزود: 1060 نفر تالاسمی در گیلان زندگی می‌کنند که ماهیانه سه تا چهار بار نیاز به تزریق خون‌دارند با راه‌اندازی این مرکز دیگر نیازی نیست تا بیماران این استان به مراکز درمانی دیگر مناطق مانند تهران مراجعه کنند.

وی با اشاره به اعلام آمادگی گروه جراحی قلب استان گیلان برای راه‌اندازی مرکز پیوند قلب بیان کرد: به برکت نظام جمهوری اسلامی ما شاهد پیشرفت روزافزون دانش و علوم در کشور هستیم.

 مراسم تجلیل از اهداکنندگان عضو در جشن نفس برای نخستین بار در رودسر برگزار و 11 نفر از خانواده‌های ایثارگر در این مراسم تجلیل شدند.

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 48004

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر