نماینده عالی دولت در گیلان:

نگاه ملی به اشتغال‌زایی یکی از دلایل مهم ضعف در این حوزه است

نماینده عالی دولت در استان گیلان با اظهار تأسف از اینکه از ظرفیت مرزی استان به‌درستی استفاده‌نشده گفت: گیلان دارای نوار ساحلی و مرزی است که تاکنون از این ظرفیت به‌خوبی استفاده‌نشده و می‌توان با بهره‌گیری از این ظرفیت شاهد شکوفایی استان و ایجاد اشتغال در گیلان باشیم.

نگاه ملی به اشتغال‌زایی یکی از دلایل مهم ضعف در این حوزه است

گیلان خبر: مصطفی سالاری پیش از ظهر امروز در مراسم آغاز عملیات اجرایی دو هزار و 400 پروژه محرومیت‌زدایی سپاه قدس گیلان در سالن اجتماعات نیروی انتظامی رشت با اشاره اهمیت رفع محرومیت‌زدایی در استان گیلان اظهار کرد: در مناطقی که می‌خواهیم یک زندگی خوب و شایسته‌ای برای مردم رقم بزنیم باید نیازهای اولیه آن‌ها را رفع شود بنابراین با توجه به اهمیت  مسکن که نیاز اولیه است در استان فعالیت‌های خوبی صورت گرفته که هم در مجموعه محرومیت‌زدایی سپاه و هم بنیاد مسکن پروژه‌های خوبی به  بهره‌برداری رسیده است.

وی با تأکید بر متعدد بودن حوزه تأمین مسکن در محرومیت‌زدایی افزود: استان گیلان در حوزه مسکن برای محرومیت‌زدایی فعالیت‌های مهمی اجرا کرده که این فعالیت‌ها بعد از گیلان توسط سه استان دیگر انجام گرفت.

استاندار گیلان کارنامه دست‌اندرکاران در حوزه مسکن را  قابل‌قبول دانست و افزود: بعد از  مسکن  و خدمت‌رسانی، شغل و کسب‌وکار  به‌عنوان سومین نیاز مردم محسوب می‌شود  که باید برای ایجاد آن تلاش مضاعف کرد.

سالاری با اشاره به اینکه ملی نگاه کردن اشتغال‌زایی می‌تواند یکی از دلایل ضعف در این حوزه باشد گفت: بسترهای  گوناگون در استان‌های مختلف در بحث کارآفرینی شرایط مختلفی را ایجاد می‌کند که می‌توان با توجه به  ظرفیت‌های بومی هر استان گام‌های مؤثری برداشت اما تاکنون در گیلان به‌صورت کامل از  این ظرفیت‌های بومی استفاده نشده است.

سالاری با تأکید بر اینکه می‌توان مشکل بیکاری را در استان برطرف کرد افزود: برای هماهنگی  در رفع بی‌کاری همه با عزم برای همکاری به یکدیگر کمک کنیم تا این مسئله برطرف شود، چراکه برطرف شدن مشکل بیکاری می‌تواند بسیاری از مشکلات مردم را از بین ببرد.

وی با تأکید بر ظرفیت‌های مختلف استان ازجمله کشاورزی، ساحلی و موهبت‌های طبیعی افزود: ما در حوزه کشاورزی کار انجام‌نشده زیاد داریم که در  بعضی  از حوزه‌ها ازجمله  تجهیزات، نوع کشت و میزان بهره‌وری هیچ تفاوتی با 100 سال پیش نکرده‌ایم  و این قطعاً یک نقیصه مهمی است.

نماینده عالی دولت در استان گیلان با اشاره به ظرفیت گردشگری در استان تصریح کرد: با توجه به آمارهای گردشگران در استان به یک جمع‌بندی رسیده تا ببینیم این ظرفیت مهم چه کمکی در حوزه اشتغال می‌تواند داشته باشد البته هدف  از کسب درآمد از گردشگری زیان رساندن به گردشگران نیست بلکه بهره‌گیری اقتصادی  در خدمت رساندن به آن‌ها است.

سالاری با اظهار تأسف از اینکه  از ظرفیت مرزی استان هیچ ثمری برده نمی‌شود افزود: با توجه به اینکه ساحلی بودن و ثمرات فراوانی دارد نتوانسته‌ایم از آن به‌خوبی استفاده کنیم، ازاین‌رو، ما برنامه‌هایی داشته  که نیاز به همکاری  با یکدیگر در احقاق آن داریم.

استاندار با اشاره به آب‌بندان استان گیلان اظهار کرد: دو هزار  آب‌بند در استان گیلان داریم که ظرفیت بزرگی است لذا  اگر تنها  ۶۷۰ عدد از آن آب‌بندها لای روبی  شوند بیش از۳/۵ برابر سد شفارود مؤثر خواهد بود.

وی با تأکید بر اینکه با رفع مشکلات آب‌بندان‌ها می‌توان  از ظرفیت گردشگری  بهره‌های فراوانی برد بیان کرد: استفاده از ظرفیت آب‌بندها در ایجاد اشتغال و بالا بردن توانایی اقتصادی روستاییان می‌تواند همان معنای محرومیت‌زدایی باشد  لذا گام برداشتن در این مسیر بسیار حائز اهمیت است.

نماینده عالی دولت در استان گیلان  ایجاد شغل را هم‌راستا با محرومیت‌زدایی دانست و افزود: با فروش زمین ملی تحت هر عنوانی مخالفت می‌کنم اما می‌توان از ظرفیت ساحلی در بخش خصوصی به‌عنوان مستأجر دولت برای رفع  مشکلات اقتصادی گام‌های خوبی برداشت.

استاندار گیلان با اشاره به اهمیت بوم‌گردی در استان گیلان گفت: استفاده درست از دسته‌بندی اراضی ملی و اراضی طبیعی حفظ شده، روستاییان با مالکیت خود هم بر فرهنگ و هم زمین خود باقی خواهد ماند و از طرفی شغل آن‌ها نیز تأمین می‌شود.

سالاری با تأکید بر اینکه در استان گیلان بدون پول دولت در بسیاری از حوزه‌ها می‌شود کاری کرد که شغل در محل زندگی مردم ایجاد شود افزود: اهمیت این کار این است که جلوی مهاجرت زیاد روستاییان گرفته می‌شود و دغدغه مالی و بیکاری باعث مهاجرت آن‌ها از روستا به شهر نخواهد شد.

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 48112

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر