صید 2400 تن ماهی توسط صیادان گیلانی

مدیرکل شیلات گیلان با بیان اینکه در استان گیلان ۴۹ شرکت پره صیادی فعالیت می‌کنند گفت: در استان گیلان سه هزار و ۶۰۰ صیاد در غالب ۴۹ پره صیادی فعالیت داشته که حاصل تلاش این صیادان، صید دو هزار و ۴۰۰ تن ماهی بود.

صید 2400 تن ماهی توسط صیادان گیلانی

گیلان خبر: صمد درویشی امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به پایان فصل صید ماهی در استان گیلان اظهار کرد: یکی از مشاغل مهم مردم گیلان به دلیل وجود نوار ساحلی صیادی است که به همین دلیل فصل صید ماهی استخوانی در گیلان از ۱۵ مهر آغاز و تا ۲۲ فروردین ادامه داشت.

وی با بیان اینکه در استان گیلان ۴۹ شرکت پره صیادی فعالیت می‌کنند، گفت: در استان گیلان سه هزار و ۶۰۰ صیاد در غالب ۴۹ پره صیادی فعالیت داشته که حاصل تلاش این صیادان، صید دو هزار و ۴۰۰ تن ماهی بود.

مدیرکل شیلات گیلان ماهی سفید را بیشترین ماهی صیدشده در استان گیلان معرفی کرد و افزود: در فصل صید امسال ۶۰ درصد ماهی صیدشده سفید، ۳۵ درصد کپور و مابقی از سایر گونه‌ها بوده که این امر نشان‌دهنده اهمیت ماهی سفید در استان گیلان است.

درویش با اشاره به کاهش کمی صید ماهی در استان گیلان گفت: ماهی امسال به لحاظ قیمتی افزایش قیمت داشته ولی به لحاظ کمی به دلیل شرایط آب و هوایی با کاهش مواجه بوده‌ایم.

وی یکی از محوری‌ترین کارهای انجام‌شده در شیلات بازسازی ذخایر دانست و تصریح کرد: امسال بر اساس هدف‌گذاری انجام‌شده در استان گیلان مقرر شد ۱۵۰ میلیون بچه ماهی را تولید و رهاسازی کنیم چون اغلب گونه‌های موجود در دریا در رودخانه‌ها حضور دارند که باید فکری به حال آن شود.

مدیرکل شیلات گیلان با اذعان به اینکه رودخانه سفیدرود نقش بسیار معنی در تکثیر ماهی‌های مولد دارد بیان کرد: اگر می‌خواهیم بازسازی ذخایر ماهی به‌درستی انجام شود باید به رودخانه‌ها به‌ویژه سفیدرود توجه ویژه کرد که به همین منظور تاکنون ۳۰ هزار ماهی در این رودخانه تکثیرشده است.

درویش با اشاره به هدف‌های موجود در تکثیر طبیعی ماهی‌های مولد گفت: شیلات دو هدف یعنی تعادل ذخایر ژنی و‌ انتقال تجربه به بومیان برای تکثیر طبیعی ماهی‌های مولد را دنبال می‌کند که امسال در پنج رشته رودخانه و با همکاری تعاونی پره این کار انجام‌شده است.

وی با اشاره به جایگاه استان گیلان در حوزه آبزی‌پروری افزود: استان گیلان یکی از استان‌های برتر در حوزه آبزی‌پروری باسابقه ۵۰ ساله است به‌طوری‌که از ۱۱۶ مزرعه موجود برای تولید ماهی‌های خاویار ۴۷ مورد آن در استان گیلان است.

مدیرکل شیلات گیلان با اشاره به اینکه برای ارتقاء آبزی‌پروری در استان گیلان سه حوزه را دنبال می‌کنیم بیان کرد: با توجه به بیانات مقام معظم رهبری باید به صنعت آبزی‌پروری توجه شود که برای انجام این کار شیلات برنامه‌هایی ازجمله بومی کردن آبزی‌پروری، استفاده صحیح از اراضی ساحلی و پرورش ماهی در قفس در دستور کار قرار دارد.

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 48211

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر