شهرک تاریخی ماسوله ثبت جهانی می‌شود

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان گفت:شورای راهبردی ماسوله با حضور افراد صاحب نظر و متخصص در حوزه‌های باستان شناسی، معماری، مردم شناسی و صنایع دستی تشکیل شده و سعی دارد ثبت جهانی ماسوله را تحقق بخشد.

شهرک تاریخی ماسوله ثبت جهانی می‌شود

به گزارش گیلان خبر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی میراث فرهنگی گیلان، آنچه که امروز به عنوان یک دغدغه در ماسوله قلمداد می‌شود،عرضه محصولات خارجی در این منطقه است که فروش محصولات خاص شهرک را با مشکل مواجه می‌کند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان در دومین نشست شورای راهبردی شهرک تاریخی ماسوله، با بیان اینکه حفظ و حراست از میراث کهن هر سرزمین سبب ماندگاری فرهنگ آن منطقه در تاریخ می‌شود، اظهار کرد: برگزاری نشست‌های هم اندیشی را راهکاری برای بررسی و بیان عقاید کاربردی توسط افراد متخصص پیرامون مسایل فرهنگی، گردشگری، مردم شناختی و ظرفیت‌های موجود است.

رضا علیزاده افزود: در این گونه نشست‌ها می‌توان چشم انداز آینده شهرک تاریخی ماسوله را ترسیم کرد و با اقدامات موثر به تنویر افکار عمومی در خصوص این مکان‌ها پرداخت.

وی با اشاره به این مطلب که ماسوله در طول تاریخ دستخوش تغییر ساختاری نشده، گفت: برای حفظ این میراث ارزشمند باید اقدامات حراستی انجام داد به طوری که عناصر فرهنگی ،تاریخی و مردم شناختی حفظ شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان خاطرنشان کرد: هم اکنون نگاه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان بصورت ویژه بر ماسوله منعطف شده و مسایل مختلف از جمله مخاطرات زیست محیطی،معضلات فرهنگی و عوامل برهم زننده هویتی مردمان این دیار،با نگاه کارشناسانه بررسی می‌شود.

علیزاده، جلوه‌های معماری،آیین‌ها و صنایع دستی شهرک ماسوله را نیازمند مطالعات بیشتر خواند و افزود:مردم شناسی در ماسوله باید به دقت تحلیل تا فرهنگ‌ها، آیین‌ها و دیدگاه‌هایشان مشخص شود.

وی به صنایع دستی ماسوله اشاره کرد و گفت: آنچه که امروز به عنوان یک دغدغه در ماسوله قلمداد می شود، عرضه محصولات خارجی در این منطقه است که فروش محصولات خاص شهرک را با خلل مواجه می‌کند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان به تلاش معاونت صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان در راستای برطرف کردن این معضل اشاره کرد.

علیزاده تصریح کرد: شورای راهبردی ماسوله با حضور افراد صاحب نظر و متخصص در حوزه‌های باستان شناسی، معماری، مردم شناسی و صنایع دستی تشکیل شده و سعی دارد ثبت جهانی ماسوله را تحقق بخشد.

وی با بیان اینکه ماسوله یکی از محل‌های قابل اتکا و گردشگرپذیر گیلان است، افزود: نحوه میزبانی و ارائه خدمات موردنظر به گردشگران از دغدغه‌های شورای راهبردی ماسوله است.

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان مستندسازی ابعاد و زوایای مختلف ماسوله در قالب فیلم و عکس، ایجاد پایگاه میراث فرهنگی در این منطقه و برگزاری نشست‌های تعاملی را گامی در راستای معرفی این شهرک به جهانیان دانست و گفت: ثبت جهانی ماسوله از اهدافی است که اداره مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان برای تحقق آن با جدیت تلاش می‌کند.

کد مطلب: 5878

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر