گرامیداشت نهم دی در فومن

دکتر مظفر نامدار، در مراسم روز دوشنبه هشتم دی ماه در فومن گفت: جریان فتنه ۸۸ و متعاقب آن حماسه ۹ دی از ذهن مردم پاک نشده است ولی عده‌ای با بهانه‌های متعدد اصرار به پاک کردن این واقعه دارند.

گرامیداشت نهم دی در فومن

به گزارش گیلان خبر مراسم پاسداشت حماسه عظیم ۹ دی در مسجد ولیعصر(عج) بالامحله فومن با سخنرانی دکتر مظفر نامدار برگزار شد.

دکتر مظفر نامدار، در مراسم روز دوشنبه هشتم دی ماه در فومن گفت: جریان فتنه ۸۸ و متعاقب آن حماسه ۹ دی از ذهن مردم پاک نشده است ولی عده‌ای با بهانه‌های متعدد اصرار به پاک کردن این واقعه دارند.

عضو هئیت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در این مراسم اظهار داشت: بازخوانی این رخدادها برای ما یک تجربه تاریخی و نشانه است و شبیه تابلوهای راهنمای و رانندگی هستند. وی افزود: اگر این موضوعات را بازخوانی نکنیم یقینا به بیراهه خواهیم رفت و بی تردید در فاصله خیلی کوتاه سقوط می‌کنیم

دکتر نامدار گفت: در طول پنج سال گذشته سه واژه فتنه، بصیرت و خواص را بسیار تکرار کردیم و در ادبیات سیاسی وارد شده ولی آن درکی که باید از این واژه‌ها داشته باشیم را احساس می شود نداریم. وی واژه فتنه را زاده دوران اسلام دانست و شیعه را قربانی این واژه در طول تاریخ خواند. ایشان تصریح کردند که فتنه باعث می شود نسبت به وقایع دور و برمان حساس باشیم. وی افزود مردم باید خواص را بشناسند و با بصیرت جلو بروند و مقام معظم رهبری بر بصیرت خواص تاکید دارند.

عضو هئیت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با اشاره به این نکته که فتنه ۸۸ تاثیراتش بر طمع دشمن به انقلاب اسلامی یک بحث بسیار مهمی است، بخش هایی از تحقیق "کدام راه به ایران منتهی می شود" توسط مركز "سابان" وابسته به انديشكده آمريكايي "بروكينگز" را بازگو نمود.

نامدار در جمع مردم فومن گفت: دشمنان از بعد انتخابات ۸۸ تا روزی که به نزدیکی جریان ۹ دی رسیدیم تمام فضای ما را تحریم کردند و گزینه‌هایی را بر روی میز رئیس جمهور آمریکا قرار دادند.

دکتر نامدار گزینه های روی میز اوباما را که مدام از آن دم می زند برگرفته از این تحقیق دانست که در بازه ی زمانی 11 خرداد تا 29 آذر 1388 صورت گرفته است. وی در ادامه گزینه های مطرح شده را در چهار دسته بیان کرد که به طور خلاصه عبارتند از: گزینه های دیپلماتیک شامل بازسازی سیاست هویج و چماق؛ و نیز گزینه دادن امتیاز به ایران برای دست کشیدن از فعالیت هایش. گزینه های نظامی که شامل خلع سلاح؛ لشکر کشی نظامی؛ و تهاجم بوسیله رژیم صیهونیستی است. گزینه های سیاسی ارائه شده در این تحقیق که با هدف تغییر رژیم سازماندهی شدند عبارتند از انقلاب مخملی بر اساس سیاست فشار از پایین چانه زنی از بالا؛ شعله ور کردن اختلافات قومی، قبیله ای و فرقه ای؛ و تغییر سیاسی از طریق کودتای نظامی. این تحقیق گزینه ی مهار و کنترل را در صورت عدم موفقیت گزینه های بالا مطرح می کند. به کار بستن این گزینه یعنی پذیرفتن قدرت ایران و صرف تلاش برای کنترل این قدرت. البته تحقیق مذکور در انتها پیشنهاد انتخاب و عملیاتی کردن چند گزینه به طور یکپارچه را مطرح می کند. همه ی این گزینه ها تا حدودی بر علیه ایران آزموده شده اند. 

نامدار با اشاره به این نکته که بعضی از افراد با توهماتی که دشمن در جان آنها می‌اندازد احساس می‌کنند ایران کشور ضعیفی است، اظهار داشت: اگر کشور ضعیفی بودیم هیچ نیازی نبود یک کشور تمام خبرگزاری‌های کشورش را اجبار کند تا بر ضد کشور ایران صحبت و تبلیغات کنند. وی افزود: رهبران ایران در برابر آمریکا به جای اینکه حرکت‌های استراتژیک کنند حرکت‌های تاکتیکی انجام می‌دهند و دلیل موفقیتشان همین امر است. نامدار تلاش برای دو قطبی شدن فضای سیاسی و حزب گرایی را به منظور تسهیل پیش بینی استراتژی ایران دانست که می تواند کار دشمنان را در مقابله با ایران راحت تر کند.

 

 

 

در ابتدای مراسم روح الله پور اسماعیلی، دبیر ستاد مردمی بزرگداشت حماسه 9 دی شهرستان فومن، با بیان این نکته که ما زهر فتنه 88 را چشیدیم و دیگر فرصت اشتباه کردن نداریم افزود: باید از این تجربه گرانسنگ و از این مکیال و میزانی که بعد از انقلاب اسلامی شاید مهم ترین بحران و صحنه ای بوده که ما در کشور داشتیم به خوبی استفاده ببریم و افراد و شخصیت ها را، عملکردشان را  و صحبت ها و موضع گیری هایشان را با میزان و مکیال فتنه بسنجیم.

پور اسماعیلی در سخنان خود پیرامون  تحرکات و فعالیت های افراد و جریانات خاص در سطح شهرستان و استان، با تشکر از رئیس جمهور به دلیل فراهم آوردن فضایی که سبب شده افراد باطن و هویت اصلی خود را نشان دهند افزود: اظهار نظر ها شفاف شده است. وی گفت می بینیم که اکنون عده ای ادعا می کنند که از اول هم اعتدالی بوده اند.

دبیر ستاد مردمی بزرگداشت 9 دی در فومن همچنین با بیان این نکته که حزب الله دیده بان انقلاب اسلامی ست و هیچ نقطه ای از منظر این دیده بان تیزبین پنهان نمی ماند، افزود: کسانی که در فتنه 88 در تهران، در حسینیه جماران و در مساجد تهران در حضور عوامل فتنه و سران فتنه منبر می رفتند و علنا علیه مقام معظم رهبری موضع گیری می کردند، علیه زعامت ایشون موضع داشتند الان در استان گیلان و در همین حوالی خودمان یک سری تحرکاتی دارند و یک سری برنامه هایی را دنبال می کنند. پور اسماعیلی از داعیه داران اصول گرایی و جریان مومن انقلابی خواست مرزبندی های انقلابی خود را در مواجهه با این افراد حفظ کنند تا صحنه سوء استفاده و فرصت طلبی برای اینگونه افراد مهیا نشود. وی در پایان با اشاره به موضع گیری ها و اظهار نظرهای  صورت گرفته درباره بزرگداشت حماسه نهم دی  در فومن که عده ای عنوان کرده اند از بیان مطالب تفرقه انگیز پرهیز شود گفت: آن دوره ای که برای وعاظ، برای روحانیت، برای تریبون دارها حد و حدود می گذاشتند و می گفتن که شما این را باید بگویید، و این را نباید بگویید، اینطور باید بگویید، گذشته است؛ این برای دوران پهلوی بود. وی از این افراد خواست تا از چنین فضایی بیرون بیایند. پور اسماعیلی تصریح کرد: ما گوشمان فقط به دهان مبارک یک نفر است در این کشور، ما از یک نفر دستور می گیریم، و آن هم مقام معظم رهبریست.

کد مطلب: 6502

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر