واکسینه شدن دو میلیون دام در گیلان

مدیرکل دامپزشکی گیلان از واکسینه شدن دو میلیون دام در گیلان خبر داد.

واکسینه شدن دو میلیون دام در گیلان

به گزارش گیلان خبر سهراب عاقبتی پیش از ظهر امروز در جلسه دامپزشکان گیلان با اشاره به اجرای این طرح گفت : از ابتدای سال جاری تاکنون حدود دو میلیون دام در گیلان واکسینه شده اند.

وی با بیان این که مبارزه با بیماری های سل و تب مالت به طور فشرده و دقیق در دستور کار قرار گرفته است افزود : به میزان 75 درصد ارزش کل دام‌ها غرامت و خسارت به دامداران گیلانی در صورت مشاهده این بیماری پرداخت می‌کنیم و در این راستا از  23  هزار دام در گیلان برای تست بیماری سل خون‌گیری شده است.

مدیرکل دامپزشکی گیلان با تاکید بر این که واکسینه شدن دام ها از بروز بیماری ها خصوصا بیماری های مشترک و تلفات دام ها جلوگیری می کند اظهار داشت : هفت‌هزار رأس تست هاری و 15هزار رأس تست سل در گیلان امسال انجام شده است.

عاقبتی واکسیناسیون دام ها را در گیلان بسیار موفق دانست و تصریح کرد : از دلایل موفقیت این طرح می توان بهپ پایش سرمی حیوانات، قرنطینه کردن حیوانات و واکسیناسیون مطلوب و با کیفیت اشاره کرد.

وی اشاره ای نیز به بیماری های مشترک انسان و دام داشت و گفت : انسان از طریق مصرف لبنیات و فرآورده‌های خام دامی که از دام‌های مبتلا به بیماری بروسلوز تهیه شده،  می تواند درگیر بیماری تب مالت که از شایع ترین بیماری های مشترک انسان و دام است شود که با اجرای طرح واکسن بروز این بیماری ها تا حد بسیار بالایی کاهش می یابد.

مدیرکل دامپزشکی گیلان  در پایان جلسه امنیت غذایی را یکی از وجوه مهم در پایداری و داشتن جامعه سالم دانست و عنوان کرد : رویکرد دامپزشکی در حوزه سلامت جمعیت دامی و فرآورده های خام آن خلاصه می‌شود.

کد مطلب: 6907

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر