رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان:

76 درصد شالیزارهای گیلان وجین‌کاری شده است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان از وجین‌کاری حدود 76 درصد شالیزارهای این استان خبر داد.

76 درصد شالیزارهای گیلان وجین‌کاری شده است

گیلان خبر :علیرضا شعبان‌نژاد  با اشاره به وضعیت شالیزارهای استان اظهار کرد: با پایان یافتن نشای برنج در شالیزارهای گیلان، وجین‌کاری مزارع برنج در حال انجام است.

وی با بیان اینکه تاکنون 76 درصد شالیزارهای گیلان وجین‌کاری شده است، تصریح کرد: تاکنون بیش از 178 هزار هکتار شالیزارهای گیلان وجین‌کاری شده و هکتارهایی نیز در مرحله پنجه‌زنی است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان وجین شالیزارها را حدود 10 تا 15 روز پس از نشای برنج عنوان کرد و ادامه داد: وجین شالیزارها نقش موثر و مهمی در کاهش مصرف آب و افزایش تولید محصول دارد.

وی با اشاره به اینکه کشاورزان شالیزارهای خود را سریع‌تر وجین کنند، خاطرنشان کرد: برای جلوگیری از مشکل کم‌آبی کشاورزان باید هر چه سریع‌تر شالیزارهای خود را وجین کنند.

شعبان‌نژاد وجین را مرحله‌ای از کار برنج‌کاری دانست و تصریح کرد: وجین‌کاری نقش موثری در کاهش مصرف آب در هنگام کم‌آبی شالیزارها دارد.

وی با بیان اینکه گیلان دارای 405 هزار هکتار زمین کشاورزی است، یادآور شد: گیلان 238 هزار هکتار شالیزار دارد و  یکی از مهم‌ترین قطب‌های کشاورزی کشور محسوب می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان بهره‌برداران کشاورزی را 317 هزارنفر بیان کرد و متذکر شد: حدود 300 هزار نفر شالی‌کار هستند که در نیمه نخست سال در 238 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان نیاز برنج 20 میلیون نفر جمعیت کشور را تولید می‌کنند.

به گزارش فارس، گیلان سالانه تامین کننده یک‌میلیون و 160 هزار تن شلتوک برنج است که از آنها حدود 750 هزار تن برنج تولید می‌شود و 35 درصد تولید برنج کشور در این استان تولید می‌شود.

کد مطلب: 8574

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر